Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Yeni bir spora başlarken, kısa bir mola verirken veya ilk kez egzersize başlarken kaslarınızda kas ağrısı yaşayabilirsiniz. Kas ağrısı normal ve beklenen bir deneyim olsa da bazı önlemler alarak etkilerini azaltabilirsiniz. Egzersiz sonrası ağrının günlük hayatı etkilemesini veya sizi spor yapmaktan alıkoymasını önleyecek bir yaklaşım seçmeden önce buna neyin sebep olduğunu anlamak için biraz zaman ayırın; Hentbol hakkındaki gönderimiz yardımcı olabilecek ek bilgiler sağlar.

Spordan Sonra Kas Ağrısı Neden Olur?

Egzersiz rutininizi önemli ölçüde başlatır veya değiştirirseniz, yoğunluğu ve süreyi artırırsanız veya rutini tamamen değiştirirseniz DOMS oluşabilir. Bazıları tarafından olgunlaşmamışlık olarak da adlandırılan DOMS, fiziksel aktivite sırasında kas liflerinde mikroskobik hasar meydana geldiğinde meydana gelir; Uzun süre profesyonel olarak spor yapan sporcular, vücutları zamanla fiziksel aktiviteye uyum sağladığından sıklıkla DOMS semptomları yaşarlar. Zamanla kaslarınızın alışacağını merak etmeyin.

Kas yorgunluğu, spordan sonra kas ağrısının başka bir nedenidir ve başlıca etken laktik asittir. Bu durumu DOMS ile karıştırmayın; Artık laktik asit birikimi ve azalan enerji rezervleri, bir ila iki saat süren rahatsızlığa neden olabilir.

Kas ağrısına ve yorgunluğa sebep olabilecek faktörleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Spora yeni başlamak: Bu ağrılar vücut ham olduğu için ortalama 2-3 gün sürebilir ancak egzersize devam ettikçe azalacaktır.
 • Antrenman programına yeni hareketler veya ağırlık eklenilmesi: Kaslara alışmış olduğu düzenin dışında daha fazla yük bindiği için ağrılar oluşabilir.
 • Esneme ve soğuma hareketlerinin göz ardı edilmesi: Kasların fiziksel aktiviteye kendini hazırlaması için dinamik esneme hareketleri ve egzersiz sonrasında soğuma hareketleri yapılması gerekir, yapılmadığı zaman kaslarda hasar meydana gelebilir.
 • Egzersiz sırasında nefes alıp vermeye dikkat etmemek: Her harekete özgü, ne zaman nefes alınacağı ve verileceği gibi noktalara dikkat etmemek kas ağrılarına sebep olabilir.

Spor Sonrası Kas Ağrılarını Önlemek için Yapabilecekleriniz

Spor öncesi ve spor sırasında yapacağınız şeylerle spor sonrası bacak ağrısı ya da karın ağrısı gibi sorunların önüne geçmek ve spor sonrası ağrıları azaltmak mümkündür. Birlikte neler yapabileceğinizi görelim:

 • Egzersiz yaptıktan sonra kas ağrısını azaltmanın en iyi yollarından biri, yeni rutininize yavaş yavaş başlamaktır.
 • Kalp atış hızını artırmak, esnekliği artırmak ve kan akışını iyileştirmek için egzersiz programınızın bir parçası olarak kalp atış hızı, esneklik ve kan akışını artırmak için tasarlanmış dinamik germe hareketlerini entegre edin.
 • Kahve gibi kafein içeren içecekleri tüketmek daha başarılı bir spor performansı sağlamak için mükemmel bir yoldur.
 • Herhangi bir fiziksel aktivite öncesinde, sırasında ve sonrasında bol su tüketin.
 • Antrenmandan sonra artan kas ağrıları, laktik asit oluşumunu önleyen soğuma egzersizlerini rutininize eklemek, aerobik hareketleri denemek ve yavaş tempoda yürümek gibi birçok yolla en aza indirilebilir.

Spor Sonrası Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kas ağrısı antrenman, DOMS (gecikmeli kas ağrısı) veya kas yorgunluğundan kaynaklanabilir ve temel fiziksel aktiviteleri bile zorlaştırabilir. Aşağıda yararlı olabilecek birkaç öneri bulunmaktadır; kas rahatsızlığınız devam ederse bir doktora danışın.

 • Kas ağrısı çözümlerinizin bir parçası olarak, ilk adım vücudunuzu dinlendirmek olmalıdır. Kademeli ve hafif egzersizler, yoğun egzersizler arasında ara sıra verilen aralarla zaman içinde devam etmelidir.
 • Kas rahatsızlığını gidermek için spordan hemen sonra ısı tedavisi kullanın. Sıcak havlular veya ısıtma bantları yardımcı olabilir veya ılık bir duş alıp tüm vücudu rahatlatabilir!
 • Isı terapisi uygulandıktan sonra soğuk terapi, gergin kasları ve eklemleri rahatlatmak için ideal bir yol sağlayabilir. Buz paketleri, soğuk jel kompresler vb., yanık riski olmadan doğrudan cildinize soğuk uygulamanıza olanak tanıyan mevcut ürünlerdir. Lütfen unutmayın – doğrudan buz uygulaması ciddi yanıklara neden olabilir!
 • Kas ağrılarını gidermenin en iyi yöntemlerinden biri masaj tedavisidir. Masaj, kas gruplarında performansı artırırken DOMS ağrısını azaltacaktır. Kan akışını düzenleyen, tansiyonu düşüren bir deneyimle rahatlamaktan kim hoşlanmaz ki?
 • Kas gevşeticiler ve ilaçlar da gevşemenize yardımcı olabilir, ancak bu yöntemleri kullanmadan önce tıbbi yardım almalısınız.
 • Çalışmalar, ananas, zencefil ve kiraz gibi iltihap önleyici yiyecekler yemenin kas ağrısının giderilmesi üzerinde etkileyici bir pozitif etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Onları diyetinize eklemeyi düşünebilirsiniz.

Kas ağrısı ile uğraşırken, egzersiz hala kabul edilebilir; ancak kaslarınızı daha çabuk yormayacak egzersizler seçmek en iyi yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar