Hentbol Nedir? Hentbol Oyununun Kuralları ve Saha Ölçüleri

Hentbol ilgi çekici bir takım sporudur. Hentbol ülkemizde yaygın olarak oynanmasa da takım oyunlarını seven herkesin deneyimlemesi gereken bir spordur. Bu makale, takım sporlarına ilgi duyanlar için mutlaka denenmesi gereken bir deneyim olarak tarihçesine ve kurallarına bir giriş niteliğindedir. Ayrıca, Spor Sonrası Kas Ağrısı ile ilgili de yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüm bunlar dışında masa tenisi de okuyucularımızın ilgisini çekebilir.

Hentbol Tarihçesi

Hentbol, Hollandaca “handbal” kelimesinden türetilmiş ve daha sonra Türkçe’ye çevrilmiştir. Hentbol şimdiye kadar oynanan en eski sporlardan biridir; ilk olarak 19. yüzyılın başlarında Danimarka’da bugüne çok benzer kurallarla oynandı. Avrupa yakalanır yakalanmaz, hentbol kısa sürede yerini aldı. 1927’de Türkiye’ye ulaştı ve sonunda 1976’da Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) kuruldu – bugün hentbol dünya çapında 150 farklı ülkede oynanıyor ve toplam 8 milyon lisanslı oyuncu var!

Hentbol Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Hentbol, her biri yedi oyuncu ve bir kaleci ile her tarafta beş yedek oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır ve oyun sırasında oyuncu değişikliği ile ilgili herhangi bir kural yoktur. Hentbol, kapalı alanda oynanan oyunlar sırasında daha fazla kavrayış için sentetik kumaşla kaplıdır. Salon oyunları iki adet 30 dakikalık periyot (kadın oyuncular için 25 dakika ve devreler arasında 10 dakika) sürebilir ve rakip takıma gol atmak amacı onlara karşı gol atmaktır! Hentbol, basketbol ve futbolun bu kombinasyonu, en az 40 metre uzunluğunda ve kale çizgileri, dış kale çizgileri, kale çizgileri ve ayrıca dış kale çizgileri, orta çizgiler ve yan çizgiler gibi kale çizgilerini içeren 20 geniş kort gerektirir – iki kaleden bahsetmiyorum bile. her alanda!

Hentbol Oyun Kuralları

  • Oyuna başlamak için topu havaya fırlatın.
  • Hentbol, topun diz altına temas etmemesi gereken bir spordur ve bu kuralı ihlal eden herhangi bir oyuncu, oyuna katılımdan iki dakika süreyle uzaklaştırılır.
  • Oyuncular bir ihlal nedeniyle oyundan çıkarıldığında yedek oyuncu kullanılamaz.
  • Sahaya geri düşürmeden önce topu en az üç saniye tutun.
  • Diğer oyuncular rakibin topuna dokunamaz veya topunu çalamaz; ancak, onun bir tane atma girişimini engelleyebilirler.
  • Penaltı vuruşları tahmini yedi metrelik bir mesafeden yapılmalıdır.
  • Bu oyunda iki hakem var.
  • Kaleciler oyun sırasında hem ayaklarını hem de ellerini kullanabilir; ancak oyuncuların yalnızca ellerini kullanarak oynamalarına izin verilir.
  • Belirli kurallar, savunma oyuncularının oyun sırasında diğer oyuncularla iletişim kurmasına izin verir.

Hentbol ilgi çekici bir takım odaklı oyundur. İçinde oyuncular, tek başlarına oynamak yerine topu ileri geri pas vermek için işbirliği içinde çalışırlar. Hentbol, takım çalışmasını sporla birleştirmenin ilgi çekici bir yolunu sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar