Ekstrem sporlar nelerdir?

Ekstrem sporlar, yüksek riskli olarak kabul edilen faaliyetlerdir. Bu sporlar genellikle yüksek hızlar, yüksek irtifalar, yoğun egzersizler ve son derece özel ekipmanlar içerir.

Ayrıca, Aletli Pilates Faydaları ile ilgili de yazımızı okuyabilirsiniz. Hatta orada Fitness’a Ne Zaman Başlamalı olduğunuzu da fark edeceksiniz.

Ekstrem spor tanımı ve kökeni

Ekstrem sporun kesin bir tanımı yoktur ve kökleri belirsizliğini koruyor, ancak 1990’lardaki popülaritesine yükselişi geriye doğru izlenebilir. “Ekstrem sporlar” bir dizi faaliyeti kapsasa da, hangisinin aşırı olarak nitelendirilmesi gerektiği konusunda tartışmalar hala devam etmektedir. Birçok ekstrem sporun ortak özellikleri vardır.

Ekstrem sporlar gençlerle sınırlı değildir; her yaştan izleyiciye hitap ediyorlar. Okullar tarafından onaylanmayan ekstrem sporlar, genellikle diğer rekreasyon biçimlerinden daha yalnız yapılır ve birçok acemi sporcu, koçlarının rehberliği olmadan zanaatlarını geliştirir. Ekstrem sporların medya sınıflandırması, genellikle öngörülemeyen değişkenlerin söz konusu olması nedeniyle geleneksel biçimlerden önemli ölçüde farklıdır.

Ekstrem sporlar sıra dışıdır çünkü risk etkenleri kesin sonuçlarla hesaplanamaz

Ekstrem faaliyetler genellikle, sonuçlarını etkileyen rüzgar, yağmur, dağlar veya nehirler dahil olmak üzere arazi ve hava durumu gibi doğal değişkenler dahil olmak üzere tamamen kontrolümüz dışında olan unsurları içerir.

Ekstrem spor yapmanın faydaları

Çok az kişi bunun gibi bir konuyu araştıracak olsa da, bu araştırmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Ekstrem sporlar popülerlik kazanmaya devam ediyor. Dağ bisikleti, yamaç paraşütü ve snowboard her yıl artan sayıda meraklıyı çekerken, insanlar adrenalin dolu deneyimler ve ekstrem sporların hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için sağladığı faydaları aradıkça basketbol ve dağ bisikleti gibi geleneksel aktiviteler azalıyor gibi görünüyor.

Ekstrem sporun faydaları şunlardır:

1. Stres töleransınızı geliştirin

Ekstrem sporlar hem zihinsel hem de fiziksel sınırları zorlayabilir ve sizi normalde kaçınacağınız risklerle karşı karşıya bırakabilir. Bu meydana geldiğinde, cesaretinizin kırılması kolay olabilir ve feci sonuçlara yol açabilecek hatalara yol açabilirsiniz. Düzenli olarak uçaktan atlayan insanlar beyin kimyalarını değiştirirler – stresli durumlarda daha sakin olurken odaklanmayı sürdürürsünüz – bu harika aktivitelerin ustası olursunuz ve nihayetinde hayatın kendisini fethedersiniz! Ekstrem sporlar her şeyi değiştirebilir!

2. Kaygı yönetimi becerilerinizi geliştirin

Korkudan dolayı çaresiz mi hissediyorsunuz? Ekstrem spor meraklıları, korkuyu keyifli bir deneyime dönüştürmeye yardımcı olabilir. Çoğu insan, uçaktan atlamak gibi yeni bir şey denemekten korkar; Ekstrem spor meraklıları, bu aktivitelerin kendiniz için ne kadar güvenli olduğunu deneyimleyerek ve test ederek kaygı düzeylerini düşürmeye yardımcı olurken, meditasyon veya diğer başa çıkma yöntemleri korku düzeylerini daha da azaltabilir.

3. Farklı kasları çalıştırın

Günlük egzersiz rutinlerimize devam ederken, belirli kas gruplarına odaklanıyoruz. Normalde yaptığınızdan farklı bir şey olursa veya kaslarınızı alışılmadık bir şekilde zorlarsanız, ağrı artabilir. Bu ilk başta rahatsız edici olsa da, genel refahı iyileştirecek diğer alanları hedefleyerek nihayetinde hem fiziksel hem de zihinsel refaha fayda sağlayacaktır.

4. Alçakgönüllülük kazanın

Alçakgönüllülük, paha biçilmez bir özelliktir ve olumsuz yargılardan kaçınırken başkalarına karşı daha insan olmamızı sağlar. Ekstrem sporlar, insanlığınızı kabul etmenizi gerektirir – sonuçta hiç kimse mükemmel veya ölümsüz değildir! Güvende kalmak için, güvenlik tertibatını ne zaman ve nasıl doğru bir şekilde kullanacağınızı bilmeli ve eğitmenlerin talimatlarını dikkatle dinlemelisiniz; 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre tüm bu faktörler daha fazla alçakgönüllülükle ilişkilendirildi.

5. Öz Güveninizi artırın

Ekstrem sporlar zorlu fiziksel zorlukların üstesinden gelmenizi gerektirir – bir dağa tırmanmak kolay bir başarı değildir – yine de paranın ötesinde ödüller sunabilir. Araştırmaya göre ekstrem sporlar, yüksek benlik saygısı ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır – bu tür zor görevleri başarmak kesinlikle bir gurur duygusu vermeli midir? Kendine güven, hayatın birçok yönü için hayati önem taşır ve aşırı yoğunlukta egzersiz yapmak tam da bilet olabilir!

6. Yüksek kalori yakmak

Ekstrem sporlar, fiziksel zindeliği geliştirmenin ve standart egzersiz rutinlerinden daha fazla eğlenmenin mükemmel bir yoludur. Bir örnek, üzerinde hareketler yaparken farklı yüzeyler üzerinde çalışarak saatte 500 kalori yakabilen kaykaydır. Maksimum sonuç için, üzerinde kayarken en iyi sonucu elde etmek için hareketler yaparken farklı yüzeyler kullanın.

7. Dengeyi artırın

Ekstrem sporlar, harika bir dengeye sahip olanların bile dengelerini geliştirmelerine yardımcı olabilir, ancak çoğu ekstrem spor yalnızca güçlü bir dengeye sahip olanlar tarafından yapılmalıdır. Durumunuz dengeyi koruma becerinizi olumsuz etkiliyorsa, ekstrem bir spora başlamanız önerilmeyebilir; düz zeminde süzülmek kadar basit bir şey bile vücudunuzu daha dengeli olmaya zorlar – örneğin bisiklete binmeyi öğrenmek gibi; defalarca düşebilirsin ama sonunda vücudun kendini adapte edecek.

8. Sosyal etkileşim sağlayın

İnsanlar doğal olarak sosyal yaratıklardır. İçedönükler bile başkalarıyla iyi etkileşim kurmak için biraz sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Sosyalleşmenin bilişsel işlev için gerekli olduğu kanıtlanmıştır; kaykay veya uçaktan atlama gibi ekstrem sporlar, bu faydaları sağladığı, katılımcılar arasındaki bağları güçlendirirken daha fazla sosyal fayda sağladığı için geniş çapta lanse edildi.

Ekstrem doğa sporları nelerdir?

  • Yamaç paraşütü
  • Kanyoning
  • Hiking
  • Serbest dalış
  • Kayak
  • Snowboard

Ekstrem bir spora başlamadan önce bir profesyonele danışmanızı önemle tavsiye ederiz. Adrenalini güçlü tutmak için bir dizi macera sporu arasından seçim yapın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar