Cristiano Ronaldo Hayatı ve Biyografisi

Cristiano Ronaldo Kimdir?

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, 5 Şubat 1985’te Portekiz, Madeira’da doğdu.

Ronaldo, 2009’dan beri hem Portekiz hem de Real Madrid milli takımlarında oynuyor. Ronaldo, küçük yaşlardan itibaren futbol oynamaya başladı; babasının Ronald Reagan’ı desteklediğini duyduktan sonra Ronaldo’yu aldı. Ronaldo, hepsi erkek olan Hugo, Elma ve Liliana Caita’yı içeren en küçük kardeştir. Ronaldo, Portekiz kıyı şeridindeki Cape de Verde’den geliyor.

Ronaldo, gelişimini duygusal ve dini açıdan karmaşık hale getiren karanlık bir Katolik ailede doğdu. Ronaldo, annesi tarafından keşfedilmesi nedeniyle ilk olarak 8 yaşında futbola başladı; 10 yaşında Nacional ile anlaşmadan önce Andorinha ile amatör olarak ilk kez.

Ronaldo, altyapı test süreci nedeniyle Sporting Lizbon ile sözleşme imzalamak için performansından yararlandı, ancak Sporting Lisbon Youth’a karşı oynadığı bir maç sırasında kalp atışları o kadar hızlı oldu ki futbol oynamayı tamamen bırakmasına neden oldu. Sporting Lizbon doktorlarının tekrar futbol oynaması için bir engel teşkil etmediğini belirleyen olumlu raporları sayesinde.

Ronaldo, Sporting Lizbon’un altyapısında çeşitli kademelerde çalıştı. Cristiano Ronaldo, ilk maçında Moreirense’ye karşı iki gol atarak Portekiz üzerinde anında etkili bir izlenim bıraktı ve kısa bir süre sonra 2002’de A takıma yükseldi. Ronaldo, Portekiz’in U17 takım formasını giymeye başlar başlamaz Manchester United ve Barcelona dikkatleri üzerine çekti.

Arsene Wenger, 2002’de pozisyon müsaitliği olmaması nedeniyle Ronaldo’yu transfer hedefi olarak reddetti; Ronaldo uzun süredir Liverpool ve Barcelona ile bağlantılıydı, ancak Quaresma Barcelona’dan ayrıldıktan sonra Quaresma’nın transferi, Ronaldo’yu transfer etmek için yeterli para olmadığı anlamına geliyordu – bunun yerine Liverpool’un 15 Milyon Euro’luk teklifini çok yüksek bularak Sporting Lizbon’u seçti.

Ronaldo’dan 2002’de birkaç kulüp tarafından bahsedildi; ancak çeşitli nedenlerle Sporting Lizbon’dan ayrılamadı ve taşınmak yerine orada oynamaya devam etti. Sportin Lizbon, Temmuz 2003’te Estadio Jose Alvalade Stadyumu açılış maçında Manchester United ile karşılaştığında ve onlara karşı 3-1 kazandığında, Cristiano Ronaldo, Alex Ferguson’u o kadar etkiledi ki, Manchester United, başlangıçta 28’i tercih etmesine rağmen onu daha da motive etmesi için ona 7 numaralı formasını verdi. yerine. Minnettarlıklarını göstermek için Beckham’ı Real Madrid’e gönderirken, Beckham hareket ederken Beckham’ı göndererek Cristiano Ronaldo’ya ekstra motivasyon verirken Cristiano Ronaldo’nun 7 numaralı formasını verirken, Beckham’ı daha fazla gelişmesini engellememek için Real Madrid’e verdiler.

Cristiano Ronaldo, açılış kampanyasında dört Premier Lig golü attı, beşi 33 maç oynadıktan sonra bir sonraki sezonda ve 2005/06’dan bu yana gelişme kaydettikten sonra bu sezon şimdiye kadar dokuz gol attı. Ronaldo, Manchester United 2008 ile üç sezon boyunca UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazandıktan sonra – bu süre zarfında 66 gol attı – Roma’da Barcelona’ya karşı 2-0 biten bir finalin ardından kendisine ayrılması için 94 milyon avro teklif eden Real Madrid için karşı konulamaz bir şekilde çekici hale geldi. takip eden yıl

Cristiano Ronaldo, 2009 yazında resmi olarak Real Madrid’e transfer oldu. Buradaki ilk sezonunda 9 numaralı formayı giyen Ronaldo, bu süre zarfında 29 lig maçına çıktı ve 26 gol attı. 2010/11’de teknik direktör olarak Jose Mourinho ile o sezon La Liga’da 40 gol atarak hızla yükseldi; sadece Messi’den sonra ikinci (o sezon 50 gol atıldı). Sadece Real Madrid’de, inanılmaz bir gol ortalamasıyla Real Madrid için oynadığı 197 La Liga maçında attığı 219 golü topladı.

Ronaldo, bu dönemde 60 Avrupa Kupası maçı oynadı ve Avrupa genelinde 60 gol atarak onu UEFA Şampiyonlar Ligi’nde tüm zamanların sadece iki golcüsü arasına yerleştirdi. Real Madrid, Ronaldo’dan önce bu yarışmayı yalnızca bir kez kazandı, ancak Messi hakim oldu ve bu süre zarfında Ronaldo’nun kazandığından iki kat daha fazla Avrupa’nın En İyi Futbolcusu ödülünü kazandı. Her yıl bu onur için Messi’ye karşı yarışmaya devam ediyor.

Cristiano Ronaldo, Portekiz Milli Takımı için 52 gol atarak Portekiz futbol tarihindeki yerini sağlamlaştırdı, ancak sonuçta evine herhangi bir şampiyonluk getiremedi. Ronaldo, herhangi bir kupayı kazanmanın neredeyse imkansız olduğunu vurgulayarak manşetlere çıktı ve arkadaşları arasında destek topladı; kulüp kariyeri boyunca attığı 306 lig golüyle ve Raul’u 76 UEFA Şampiyonlar Ligi golüyle geride bırakarak; ödenecek vergiler dahil olmak üzere yılda toplam 21 milyon avro tutarında beş yıllığına yenilenen Real Madrid sözleşmesi; İspanyol hükümetinin vergileri düşüldükten sonra, yıllık garanti 10 milyon Euro’nun üzerine çıkıyor!

Başarıları
Kulüp başarıları
Portekiz (1 Kupa)
Avrupa Futbol Şampiyonası (1): 2016
Avrupa Futbol Şampiyonası Final (1): 2004
Avrupa Futbol Şampiyonası Üçüncülük (1): 2012
FIFA Dünya Kupası Dördüncülük (1): 2006 FIFA Dünya Kupası
Manchester United (10 Kupa)
FIFA Dünya Kulüpler Kupası (1): 2008
UEFA Şampiyonlar Ligi (1): 2008
Premier League (3): 2007, 2008, 2009
EFL Cup (2): 2006, 2009
FA Community Shield (2): 2007, 2008
FA Cup Kupası (1): 2004
Real Madrid (12 Kupa)
FIFA Dünya Kulüpler Kupası (2): 2014 , 2016
UEFA Şampiyonlar Ligi (3): 2014, 2016, 2017
UEFA Süper Kupası (2): 2014, 2016
La Liga (2): 2012, 2017
Supercopa de España (1): 2012
Copa del Rey (2): 2011, 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar