Aletli Pilates Faydaları Nelerdir?

Enstrümantal Pilates vücut sağlığı için son derece faydalı olabilir. Reformer pilates olarak da bilinen enstrümantal pilates, reformer olarak bilinen bir alet kullanır ve daha geleneksel muadiline göre sayısız avantaj sunar. Enstrümantal pilatesin sağlığı geliştiren başka birçok etkisi de vardır. Potansiyel sağlık avantajları çoktur!

Aletli Pilates Nedir?

Aletli pilates, reformer gibi bir aparat kullanılarak yapılan çeşitli kas germe hareketlerinden yararlanır. Aletli pilates, vücudu tonlandırırken esnekliği ve duruşu geliştirmeye yardımcı olur.

Pilates bir dizi hastalığa karşı korunmaya yardımcı olabilir. Omurilik bozuklukları, strese bağlı rahatsızlıklar ve kalp rahatsızlıklarıyla etkili bir şekilde savaştığı bulunmuştur. Pilates uygularken reformer, Cadillac Chair veya Barrel gibi çeşitli araçları kullanabilirsiniz.

Aletli Pilates Ne İşe Yarar?

Vücudunuzdaki tüm kasları çalıştıran, sağlam bir kas sistemi oluştururken duruş ve esnekliği geliştirmeye yardımcı olan bir spordur. İstenildiği takdirde belirli kas grupları hedeflenebilir.

İstenmeyen kilolardan kurtulmak isteyenler için etkili bir çözüm olan ekipman pilatesi, metabolizmanın hızlanmasına ve vücut yağının azalmasına yardımcı olur. Kilo vermede maksimum başarı için bu yaklaşımı sağlıklı bir diyet ve düzenli eğitim programı ile eşleştirin. Egzersiz yaparken kalori açığını korumak da hayati önem taşır.

Pilates bacakları, mideyi ve beli incelmeye yardımcı olabilir. Düzenli pilates egzersizleri ile kaslarınızda ve yağ yakımınızda artış olur. Ekipman pilatesi, vücudunuzu sıkılaştırmanın yanı sıra istenmeyen kilolardan kurtulmanıza yardımcı olabilecek başka bir faydalı yöntemdir.

Pilatesin faydaları:

 • Aletli pilates, iyi bir omurga sağlığının korunmasında faydalıdır. Sırt ağrısını azaltabilir ve omurga bozukluklarını düzeltebilir. Omurga rahatsızlıkları nedeniyle rahatsızlık yaşayan bireyler, çoğu zaman hekimlerine danışarak ve aletli pilates yaparak büyük bir rahatlama bulabilirler.
 • Vücut Görünümünü Artırır. – Pilates araçları vücut güzelliğini artırabilir. Hareketler sıkı, formda vücutlar için kas liflerini güçlendirir ve sıkılaştırır.
 • Aletli pilates, stres seviyelerini düşürmenin mükemmel bir yoludur ve kaygıyı hafifletmek ve stres seviyelerini azaltmak için nefes alma modellerini rahatlatır ve düzenler.
 • Aletli Pilates kişinin vücut esnekliğini arttırır. Kaslar güçlenir ve hareketlilik artar. Enstrümantal pilateste yapılan hareketlerle esneklik gelişir.
 • Düzeltici aletli pilates egzersizleri kamburluk gibi vücut bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olur. Aletli pilates, kişinin güvenle dik durabilmesi için sırt kaslarının güçlenmesine yardımcı olur.
 • Aletli Pilates, çalışmayan kasları çalıştırabilir. Ulaşılması zor kas gruplarına ulaşılıp çalıştırılarak, çalışmayan kaslar güçlendirilebilir ve daha verimli çalıştırılabilir.
 • Pilates metabolizmayı hızlandırır. Aletli pilates yağ yakımını arttırır, böylece yakılan kaloriyi arttırır. Pilates istenmeyen kilolardan kurtulmanıza yardımcı olabilir!
 • Aletli pilates, özellikle karın ve bacaklarınız olmak üzere belirli bölgelerdeki istenmeyen kilolardan kurtulmanın etkili bir yoludur.

Aletli Pilates Hangi Aletler ile Yapılır?

Enstrümantal Pilates, kasları çalıştıran araçlar kullanır. Bir spor olarak enstrümantal pilatesin vücut sağlığını olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır.

Ekipmanlı Pilates’in bir parçası olarak çeşitli araçlar kullanılabilir:

 • Reformer Aleti – aletli pilates egzersizleri sırasında en çok kullanılan alettir. Hareketler uzanarak, oturarak ya da ayakta her pozisyonda yapılabilir. Ulaşılamayan kaslara ulaşmakta çok etkilidir. 
 • Cadillac – diğer pilates aletlerini kullanırken zorlanan kişilerin tercih ettiği bir aletli pilates ekipmanıdır. Cadillac üzerinde yapılmak istenen hareketlerin yoğunluğu ayarlanabilmektedir. 
 • Chair – aletli pilates ekipmanıdır. Tüm kasları güçlendirecek hareketleri yapmaya imkan sağlar. 
 • Barrel – chair aletine benzerdir. Omurga duruşunun düzeltilmesini sağlar. Çeşitli kasları çalıştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar